یکشنبه 24 تیر

درباره جام حذفی فوتبال ایران

آرم جام حذفی

جام حذفی فوتبال ایران یک جام فوتبال در ایران است. هم‌اکنون فدراسیون فوتبال ایران این جام را به صورت تک‌حذفی و تکبازی برگزار می‌کند. یکی از سهمیه‌های ایران در لیگ قهرمانان آسیا به قهرمان جام حذفی تعلق می‌گیرد.
مسابقات جام حذفی ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۵۵ آغاز شد و قهرمانی آن دوره که در تاریخ ۳ دی ۱۳۵۵ مشخص شد، تیم ملوان بندرانزلی بود و در برابر تراکتورسازی در بازی پایانی به برتری ۴ بر ۱ دست یافت.
در بیشتر سالهای دهه شصت خورشیدی که لیگ سراسری برای باشگاههای فوتبال ایران وجود نداشت، جام حذفی تنها مسابقات سراسری و ملی ایران به شمار می‌رفت و قهرمان آن می‌توانست در جام باشگاههای آسیا که بعدها با تغییر ساختار و با نام لیگ قهرمانان آسیا برگزار شد راه پیدا کند. با این حال پس از آغاز مسابقات لیگ سراسری ایران و همزمان آغاز مسابقات جام برندگان جام آسیا، نحوه مشخص شدن نمایندگان ایران در مسابقات آسیایی دگرگون شد. بدین ترتیب که قهرمان لیگ به مسابقات جام باشگاههای آسیا راه می‌یافت و قهرمان جام حذفی راهی مسابقات جام برندگان جام آسیا می‌شد. کنفدراسیون فوتبال آسیا در در فصل ۰۳-۲۰۰۲ تصمیم به انحلال مسابقات جام برندگان جام آسیا و تغییر ساختار جام باشگاههای آسیا گرفت که در پی آن مسابقات لیگ قهرمانان آسیا راه اندازی شد. از آن پس همواره یکی از نمایندگان فوتبال ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، قهرمان جام حذفی ایران بوده است که اهمیتی دوچندان را به این مسابقات داده‌ است.
جام حذفی فوتبال ایران تاکنون 35 دوره برگزار شده است که نساجی مازندران قهرمان فعلی این مسابقات می باشد. نساجی مازندران در آخرین فینال با غلبه بر آلومینیوم اراک به این مهم دست یافت.
این جدول لیست قهرمانان جام حذفی فوتبال ایران را نشان می دهد.
استقلال تهران با 14 بار حضور در فینال و 7 بار قهرمانی در این جام، پرافتخارترین تیم فوتبال ایران در این مسابقات محسوب می‌شود.
تاکنون تنها 27 تیم به فینال جام حذفی رسیده اند که از بین آنها 15 تیم به مقام قهرمانی دست یافته اند. این جدول نشان دهنده جدول رده بندی جام حذفی فوتبال ایران است.
همچنین، تاکنون 24 سرمربی موفق به کسب این جام شده اند که در این بین علی پروین و بهمن صالح نیا و علی دایی و یحیی گل محمدی با ۳ بار قهرمانی به همراه تیم های پرسپولیس، ملوان، ذوب آهن و نفت تهران رکوردار هستند. این جدول لیست سرمربی های قهرمان جام حذفی را به همراه جدول رده بندی آنها را نمایش می دهد.